Do niedawna Inwestorzy wybierali domy klasyczne lub ich rozmaite mutacje. Od kilku lat zauważalna jest tendencja wskazująca na odejście od tego typu architektury oraz projektów typowych na rzecz indywidualnych projektów nowoczesnych domów jednorodzinnych. Można śmiało powiedzieć, że jakość architektury w sektorze prywatnym z roku na rok się podnosi, co wymaga bardziej kompleksowego, przemyślanego i indywidualnego podejścia do projektowania, by wypełniać wymagania stawiane nam przez Inwestorów.

Czy warto korzystać z projektu typowego?

To pytanie zawsze na początku nurtuje naszych Klientów. W sieci pojawia się coraz więcej wizualizacji nowoczesnych domów wraz ze Nowoczesny dom jednorodzinny - wizualizacjaschematycznymi rzutami kuszących bardzo przystępną ceną. Dostępnych jest wiele typów domów – brył prostokątnych, w kształcie litery „L”, z dachami zarówno płaskimi, jak i ze spadkami, z garażem na dwa stanowiska i wiele innych. Ostatnio furorę robią tzw. „nowoczesne stodoły”, czy też domy z prefabrykatów.

Czy warto zatem korzystać z projektu typowego? Nasza praktyka wskazuje na co innego. Koncepcje domów typowych bardzo często tworzone są przez praktykantów lub techników budownictwa albo wręcz osoby po krótkich kursach projektowania, co przekłada się na jakość tych opracowań. Już to jest wystarczającą przyczyną, dla której warto rozważyć, czy inwestować w projekt domu typowego. Nagminnym zjawiskiem są oczywiste błędy w planowaniu funkcji – zły lub niedopracowany układ pomieszczeń, niewygodne schody, brak wystarczającego doświetlenia wnętrz światłem dziennym, złe umiejscowienie kominka, salonu, jadalni, wyjścia na taras, czy kuchni względem siebie i stron świata, złe wysokości pomieszczeń, czy układ mebli. projektowanie nowoczesnych domów jednorodzinnychMeble są często w sztuczny sposób skalowane (pomniejszane) na rysunkach, a w rzeczywistości wnętrza okazują się nieustawne i wymagają przeróbek. Autorzy projektów typowych wymagają dopłat za te przeróbki, za dodatkowe projekty instalacji, czy adaptację do działki, co powoduje, że finalnie cena projektu przestaje być atrakcyjna, a dom nadal nie spełnia wymagań, jakie stawiają Klienci, ponieważ od początku zawiera istotne błędy.

Przeróbki w gotowym projekcie

Od lat mamy do czynienia z Inwestorami, którzy zamówili projekt typowy nowoczesnego domu, a następnie zauważyli, że zawiera istotne błędy. Bardzo często zauważone jest to dopiero na etapie budowy. Przeróbki w gotowym projekcie są możliwe, ale wiąże się to ze znacznie wyższym kosztem (nie tylko dlatego, że należy wykonać kolejny projekt, ale głównie dlatego, że ingeruje się w budowę, a wszelkie zmiany w czasie jej trwania generują znacznie wyższy koszt). Efekt jest siłą rzeczy gorszy od projektowania indywidualnego od samego początku.

Projektowanie nowoczesnych domów jednorodzinnych od A do Z

Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę, że projekt indywidualny zamówiony w pracowni z dużym dorobkiem i doświadczeniem nie jest luksusem, na który stać tylko majętnych Inwestorów. Cena projektu to tylko ułamek kosztów całego procesu inwestycyjnego i początek drogi, przez którą pomagamy przejść. Poza projektem i uzyskaniem pozwolenia na budowę przed zamawiającym stoją jeszcze kolejne zagadnienia, takie jak zakup materiałów i sama budowa oraz wykończenie domu. Dzięki skrupulatnemu podejściu do projektowania i wieloletniej praktyce, a także wsłuchaniu się w Państwa indywidualne potrzeby, poza wysokiej jakości architekturą, jesteśmy w stanie tak zaprojektować nowoczesny dom, żeby dobrze zaplanować i potanić budowę bez rezygnowania z jakości. Powoduje to, że koszt projektu bardzo szybko się zwraca, a zaoszczędzony budżet można poświęcić na lepsze, nowoczesne rozwiązania i materiały, wyposażenie, czy zagospodarowanie terenu, spójnego z bryłą domu. Wychodzimy z założenia, że każda złotówka zainwestowana w nowoczesny dom jednorodzinny powinna być wydana w sposób celowy i zaplanowany.

Projektowanie nowoczesnych domów jednorodzinnych zaczyna się od koncepcji, która obrazuje, w jaki sposób dom będzie wyglądał w kontekście otoczenia i kształtu działki oraz jak będzie kształtować się jego układ funkcjonalny. Etapem poprzedzającym koncepcję jest wizja lokalna na działce oraz analiza stanu prawnego (w tym wyjaśnienie ewentualnych nieścisłości bezpośrednio z Urzędem, który będzie opiniował projekt budowlany). Bryła domu powinna być wpasowana w teren i wykorzystywać wszelkie jego walory, ukrywając zarazem ewentualne wady. Na tym etapie ustalamy też plastykę i stylistykę powstającej architektury. Może to być na przykład dom z dachem płaskim, lub pod spadkami, dom w stylu skandynawskim, dom kostka lub modernistyczny, albo nowoczesna stodoła. Rozmawiamy także o wykończeniu dachu, elewacji, proporcjach i kształcie okien i drzwi i innych aspektach. Do tego dochodzą rozwiązania technologiczne, które mogą w znaczący sposób ułatwić nie tylko budowę, ale także późniejsze korzystanie z domu (np. system inteligentnego domu, systemy rolet przeciwwłamaniowych lub przeciw owadom sterowane elektrycznie). Dobrze zaprojektowana technologia może także pozytywnie wpłynąć na wydatki stałe związane z mieszkaniem (zużycie energii elektrycznej na ogrzewanie, oświetlenie, wentylacja, klimatyzacja, odprowadzanie ścieków itd.).

Już na etapie koncepcji współpracujemy z wysoko wykwalifikowanymi branżystami, którzy doradzają najkorzystniejsze w danej sytuacji rozwiązania, a podjęte decyzje są z Państwem uprzednio konsultowane. Pierwsze szkice przeistaczają się w coraz dokładniejsze modele trójwymiarowe analizowane także pod kątem realnego oświetlenia światłem dziennym. Poza powyższym analizujemy również jaki widok będziecie Państwo mieć z okien domu na otaczający teren i sąsiedztwo. Na końcu przedstawiamy całość koncepcji (komplet rysunków, wizualizacji oraz model trójwymiarowy geolokowany na realnej działce). Koncepcji nie zamykamy, dopóki, dopóty w pełni Państwa nie satysfakcjonuje.

Następnym etapem jest projekt budowlany wykonywany na podstawie koncepcji, który zawiera wszelkie elementy wymagane przez Prawo Budowlane, celem uzyskania pozwolenia na budowę. W razie uwag urzędu odpowiadamy na nie lub robimy niezbędne poprawki, tak, abyście Państwo projektowanie domów jednorodzinnychmogli rozpocząć budowę w dogodnym dla siebie terminie. Jednocześnie możemy pomóc w doborze ekip wykończeniowych, a budowę otaczamy nadzorem autorskim, dzięki czemu projekty nowoczesnych domów są rzeczywiście realizowane i zgodne z rysunkami.

Dobrą praktyką jest wykonywanie symultanicznie budowlanych projektów wykonawczych, które są rozszerzeniem projektów budowlanych. Zdejmują one z Inwestora odpowiedzialność za wiele decyzji przy budowie – np. dobór konkretnej, nowoczesnej stolarki, czy ślusarki okienno–drzwiowej, dobór konkretnych systemów odprowadzania wody z dachu, katalogowy wybór tynków wraz z kolorystyką i innych detali. Zakres takich projektów ustalamy w trakcie wykonywania projektu budowlanego (jest bardzo indywidualny i zależy od wspólnych ustaleń i stopnia skomplikowania projektu). W trakcie wykonywania projektu budowlanego istnieje też możliwość, by zamówić kompleksowy projekt wnętrz, uzupełniony o zestawienie materiałów i ich dobór z próbek, który stanowi rozwinięcie funkcji zaprojektowanej na etapie koncepcji. Projekt ten, wraz z projektem budowlanym i wykonawczym architektury, stanowi kompleksowy projekt nowoczesnego domu jednorodzinnego.