Temat otwartej kuchni często wiąże się z hasłem tzw. wyspy. Widuje się takie rozwiązania na ekspozycjach zabudów kuchennych, ale niestety najczęściej nie da się ich przenieść metodą kopiuj-wklej do własnego mieszkania czy domu. Czasem wystarczy zlecić projekt i wykonawstwo kuchni dobrej firmie, oferującej tego typu usługi. Należy jednak pamiętać, że nowoczesna kuchnia z wyspą jest częścią większej całości. Jej ustawienie, kompozycja i charakter muszą korespondować z resztą wnętrza. Żeby uniknąć kosztownych błędów, warto przed zamówieniem zabudowy pomyśleć o kilku kwestiach.

Kuchnia z wyspą. Kiedy ma sens? Jakie powinna mieć wymiary?

Klasyczna oddzielna wyspa jest równoległym do tylnej, wysokiej zabudowy wolnostojącym roboczym blatem wyposażonym w płytę kuchenną i zlew.  Nadaje się dla osób towarzyskich, lubiących gotować nie tracąc kontaktu z innymi członkami rodziny czy gośćmi. Może być nie tylko miejscem do przygotowywania potraw i zmywania, ale także do spożywania posiłków. Zależy to od upodobań i stylu życia. Jej zaletą jest również dostępność z każdej strony, dla więcej, niż jednej osoby.

Wymaga sporej przestrzeni / około 9 mkw strefy dla otwartego aneksu kuchennego, 18-20 mkw dla oddzielnego pomieszczenia kuchni / Odstęp od innych szafek lub ścian powinien wynosić minimum 90 cm. Im wyspa dłuższa, tym ładniejsza i bardziej funkcjonalna, a minimalny rozmiar wyspy kuchennej, to 120 cm długości na 80-90 cm głębokości. Wysokość określają parametry podblatowego sprzętu AGD i jest to na ogół 85-90 cm.

Wyspa kuchenna – jak ją wyposażyć?

Kuchnia z wyspą projekt

Wyposażenie kuchni z wyspą zależy od preferencji funkcjonalnych, ilości miejsca, położenia tzw. pionów wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych i etapu, na jakim powstaje projekt. W zasadzie cały program kuchni poza dużą lodówką i wysokim cargo można zmieścić w wyspie. Wystarczy doprowadzić do niej w podłodze i/lub pod stropem odpowiednie media. Można ukryć wszystkie urządzenia w blacie, stosując zlicowaną z nim płyt grzewczą, podklejony lub zintegrowany z blatem zlew z chowaną, lub łamaną baterią i wysuwany z blatu okap. To oczywiście jest droższym rozwiązaniem. Częstą praktyką jest połączenie wyspy ze stołem poprzez wykonanie poszerzonego blatu z obniżoną do wygodnej wysokości 72-75 cm częścią jadalnianą, co rozwiązuje w mniejszych wnętrzach trudną kwestię ustawienia oddzielnego stołu.

Jakie materiały wykończeniowe zagwarantują najlepszy efekt użytkowy i estetyczny?

Podstawową cechą stosowanych płycin i blatów musi być trwałość, odporność na gorąco, wilgoć i tłuste zabrudzenia oraz zarysowania. Najlepiej sprawdzają się blaty kamienne. Może to być granit / choć gama kolorystyczna jest w tym przypadku dość ograniczona / lub kwarcyt, produkowany w szerokiej gamie kolorów i struktur powierzchni. Większej troski wymaga blat drewniany, najlepiej z drewna klejonego „na sztorc”. Korpusy i fronty szafek kuchennych to nie tylko mdf czy fornir drewniany. Mogą być szklane lub wykonane z modnych ostatnio, bardzo wytrzymałych i ciekawych wzorniczo spieków. Za każdym razem wyspa kuchenna powinna nawiązywać do reszty wystroju wnętrza.

Na jakim etapie myśleć o koncepcji kuchni z wyspą?

Najwcześniej, jak można. Na etapie projektu domu, zamiennego projektu mieszkania dla dewelopera lub w ramach całościowego projektu architektury i aranżacji wnętrz tuż po odbiorze, lub kupnie mieszkania. Pozwoli to na odpowiednie do zakładanego programu wyposażenia w AGD i przestrzeń magazynową ustawienie ścian, podłóg, sufitów, oświetlenia i niezbędnych instalacji bez późniejszych czaso- i kosztochłonnych przeróbek.

Projektowanie wnętrz to wprawdzie wydatek, ale kiedy jest dobrze zrobiony, pozwala na uniknięcie dużo większych nakładów przy rozbiórkach, dobudowach, czy przesuwaniu instalacji. Ponadto kuchnia jest wtedy funkcjonalnie i stylistycznie powiązana z resztą strefy dziennej i idealnie dopasowana do potrzeb i stylu życia domowników.