Kim jest architekt wnętrz? Czy jest dekoratorem, dobierającym kolory, tapety, meble i lampy? A może powinien oferować coś więcej? Czy zmiany przestrzenne też wchodzą w zakres kompetencji, a jeśli tak, to w jakim zakresie i kiedy, na jakim etapie? Co z instalacjami, czyli rozplanowaniem oświetlenia i urządzeń sanitarnych, grzewczych, klimatyzacji czy częstej ostatnio rekuperacji i klimatyzacji? Na te pytania odpowiada nasz kolejny artykuł.

Czy architekt wnętrz jest potrzebny?

Decydując się na kupno mieszkania/domu w stanie deweloperskim, czy projektu architektonicznego sądzimy, że wystarczy wybrać umeblowanie, osprzęt, tapety.czy warto zatrudnić architekta wnętrz

Niby na pierwszy rzut oka wszystko jest oczywiste – naszkicowany układ przestrzenny z meblami i osprzętem, grzejniki i punkty oświetleniowe (gniazda, przełączniki i lampy). Jednak już przy pierwszych próbach dopasowania mebli o rzeczywistych wymiarach, pełnego ciągu kuchennego, kanapy z tv i jadalni w salonie okazuje się, że potrzebujemy porady. Nie wystarczy przeglądanie internetowych inspiracji, nawet jeżeli tu i ówdzie latają metki cenowe i niby wszystko wiadomo. Przy próbach wpisywania w deweloperski szkic tego, co nam odpowiada – nic „nie składa się”. Za wąski hol po wstawieniu szaf, kuchnia ma za małą długość blatu i piekarnik musi wylądować po płytą, stół z krzesłami „wchodzi” na kanapę i nie da się go rozłożyć, kanapa stoi w drzwiach , w tv odbija się światło z okien tarasu/balkonu, w sypialni mieści się łóżko dla krasnoludka, tzw. garderoba wystarcza na półkę na buty i mop. W dodatku lampa wisi sobie na środku pokoju, za mało jest gniazdek a poczesne miejsce w hallu czy salonie zajmują fantastycznie wyeksponowane grzejniki. Łazienki są osobną przygodą – co można zastosować, czy da się zrobić odpływ liniowy, czy koniecznie trzeba oglądać pralkę, suszarkę lub piec z wymiennikiem/ co jest częste w tzw. segmentach/ ?

Od zamieszkania dzieli więc nas jeszcze sporo ważnych decyzji, które nie ograniczają się do kupna drzwi wewnętrznych, wanien, brodzików i misek wc, farb, tapet, luster, pikowań czy cegiełki na ściany, czy mebli do wszystkich pomieszczeń. Jednak wiadomo, że należy mieszkanie lub dom możliwie szybko wykończyć i zaaranżować wewnątrz. Dom, choć niby postawiony, nie nadaje się jeszcze długo do zamieszkania (co nie zwalnia nas z opłat za media i pilnowania nieruchomości), mieszkanie już po instalacjach i tynkach… Co dalej? Czas płynie.

Podejmujemy decyzję o zatrudnienia architekta wnętrz

Przydałby się projekt wnętrz. Zaczynamy szukać projektanta wnętrz. Kogo wybrać ? Wszędzie takie śliczne wizualizacje…. Znowu, oglądając je, prawie wszystko wiemy, ale niby to podobne do naszego wnętrza, ale nie te wymiary, nie ta skala, nie ta wielkość, wysokość. Trzeba konkretnych, pasujących rozwiązań. Dzwonimy, ogłaszamy się. Dostajemy i porównujemy oferty. To dobra droga.

Architekt wnętrz pomoże przede wszystkim rozplanować funkcję, dostosowując ją do naszych indywidualnych potrzeb. Rozpracuje z nami koncepcję, szczegółowo ustalając możliwości przestrzenne. Tu ważny jest aspekt konstrukcyjno-budowlany i instalacyjny, analizując sposób życia, upodobania stylistyczne i możliwości finansowe. Dodatkowo na etapie koncepcji pomocne będą wizualizacje. Po pierwszej fazie projektu, w której wstępnie dobrane zostaną istotne elementy wykończenia i wyposażenie, wykona szczegółowy projekt techniczny.

Jego forma i zakres pozwolą na zakup konkretnych ilości dobranych materiałów i osprzętu. Także każdy kompetentny wykonawca na podstawie takiego opracowania będzie mógł wykonać wyczerpujący kosztorys ofertowy i bez przeszkód przeprowadzić realizację.

Cena projektu wnętrz może się różnić, zależnie od stylistyki, stanu, w jakim znajduje się dom/lokal, rodzajów instalacji dodatkowych i związanej z tym ilości uzgodnień itp.

Generalnie przyjmujemy jednak, że cena netto za m2 projektu wykonawczego wnętrz (koncepcja plus rysunki techniczne, opis i zestawienia ilościowe) wynosi:

    • 100-200 zł/m2 powierzchnie ogólne (przedsionki, hole, korytarze, kuchnie, salony, pokoje, sypialnie, gabinety, open space poddaszy)
    • 200-300 zł/m2 detale, np. łazienki, wc, schody z balustradami, kominki
  • powierzchnie pomocnicze gratis przy zamówieniu całości projektu
  • nadzór autorski – w cenie
  • zestawienia materiałów obejmują: biały osprzęt sanitarny, płytki i inne okładziny, drzwi wewnętrzne, grzejniki, długości podświetleń, listew przypodłogowych, numery farb, powierzchnie luster, kamień w blatach, schodach, parapetach, kominkach, długości i wysokości elementów wystroju okien, ilości i rodzaj mebli systemowych

Dodatkowo płatna jest szczegółowa aranżacja wyposażenia obejmująca konkretne numery katalogowe mebli i dodatków wyposażenia.

Podsumowanie

Zamówienie projektu wnętrz przynosi konkretne oszczędności dzięki uniknięciu nietrafnych stylistycznie i cenowo zakupów oraz błędów i poprawek w tracie realizacji. To, co na pierwszy rzut oka wydaje się luksusem zarezerwowanym dla wąskiej grupy Klientów, coraz częściej staje się racjonalnym i uzasadnionym finansowo wyborem. Opłaca się przy dużych rezydencjach i małych mieszkaniach, bo każdy projekt powinien być równie rzetelnie i dokładnie opracowywany.

Osobna kwestia, to jak znaleźć pracownie, zdolne do tego typu projektów. To następny temat.