Od czego zależy cena projektu wnętrz domu i jak może się kształtować? Czy jest to duży wydatek oraz, czy się on zwraca? Co powinniśmy przygotować, aby szybko uzyskać ofertę na projekt? Na te pytania odpowiada nasz artykuł.

Podejmujemy decyzję o przystąpieniu do projektu

Na początku, zanim jeszcze zdecydujemy się na projekt w konkretnej pracowni, musimy podjąć decyzję, czy takiego projektu potrzebujemy. Na ile kosztuje projekt wnętrza domupierwszy rzut oka nie jest to takie oczywiste. W projekcie domu mamy zgrubnie narysowany układ przestrzenny z meblami, a czasem nawet pojawiają się zróżnicowane posadzki i punkty oświetleniowe (gniazda i lampy). Załóżmy, że wybudowaliśmy dom do etapu stanu surowego zamkniętego (wykończony dach, wstawione okna) lub nawet stanu deweloperskiego (dodatkowo wykonane podejścia sanitarne i grzejniki, cała wentylacja, tynki i dom z zewnątrz). Nagle okazuje się, że do zamieszkania czeka nas jeszcze długa droga. Dom należy wykończyć i zaaranżować wewnątrz – pomalować, wykonać do końca oświetlenie, posadzki, drzwi, wyposażyć go oraz wykonać łazienki. Okazuje się, że przydałby się na to wszystko projekt wnętrz. Zaczynamy szukać projektanta, a czas płynie, bo dom, choć niby postawiony, nie nadaje się jeszcze długo do zamieszkania (co nie zwalnia nas z opłat za media i pilnowania nieruchomości). Na typ etapie projekt musi być zwykle wykonany w krótkim terminie.

Zaplanujmy projekt wcześniej

Wszystko może jednak wyglądać zgoła inaczej, a od etapu budowania domu do etapu wykończeń możemy przejść płynnie. Wystarczy zdać sobie sprawę, że projekt wnętrz będzie potrzebny. Co więcej, konsultując go z projektem architektoniczno – budowlanym, możemy znacznie poprawić jakość tego drugiego. Czasem wystarczy uwzględnić kilka drobnych zmian w ścianach, oknach lub schodach. Wtedy dom, już na wstępie, zaczyna być znacznie przyjaźniejszy dla przyszłych mieszkańców, spełniając ich wymogi. Wcześniejsze podjęcie decyzji o przystąpieniu do projektu wnętrz znacznie ułatwi pracę architektom, ponieważ będzie więcej czasu na spokojnie podejmowane i przemyślane decyzje. Jeśli zdecydujemy się na projekt wnętrz wcześniej, powinno mieć to także wpływ na lepszą cenę za projekt. Daje to także więcej czasu na porównanie ofert kilku pracowni.

Projekt wnętrz wraz z architektoniczno – budowlanym

Wielu inwestorów decyduje się na kompleksowy projekt domu z wnętrzem wykonywany ramach jednej pracowni (architektura projektowana jest wraz z wnętrzem). Dzięki temu wykonywane symultanicznie projekty są ze sobą ściśle skoordynowane. Cały rzut już na etapie koncepcji do projektu budowlanego odpowiada w stu procentach wymogom przyszłych użytkowników i przygotowywany jest z myślą o przystąpieniu do wykończenia domu zgodnie z założeniami projektu wnętrz. Takie podejście do projektu jest najkorzystniejsze dla wszystkich stron procesu inwestycyjnego:

 • inwestor: od początku trzyma rękę na pulsie, wie ile będzie kosztować dom wraz z kompleksowym projektem, wie kiedy się wprowadzi, co konkretnie i kiedy będzie musiał zakupić przy budowie i wykańczaniu
 • architekci: wykonują jedno dzieło w formie skoordynowanych projektów, co znacznie zaoszczędza czas i pozwala lepiej skupić się na jakości projektów, mają więcej czasu na współpracę z inwestorem i większy pływ na takie projektowanie, aby możliwie zmniejszyć koszty budowy przy takim samym standardzie
 • ekipy budowlano – wykończeniowe: wiedzą, do czego dąży budowa, dzięki temu, że na wszystkie pytania znajdują odpowiedź w dokumentacji, nie ma błędów i działań na własną rękę, architekci mają nadzór nad pracami oraz mogą pomóc znaleźć doświadczone ekipy na długo przed rozpoczęciem budowy
 • kierownik budowy: wie, co ma budować, ewentualne zmiany zgłasza na bieżąco architektom do zatwierdzania, dzięki pełnej dokumentacji może prowadzić solidny nadzór nad budową

Decydując się na projekt kompleksowy, inwestor otrzymuje znaczne rabaty, między innymi płaci symbolicznie, lub zwolniony jest z kosztów projektu pomieszczeń gospodarczych i pomocniczych, takich jak: kotłownia, pomieszczenia porządkowe, garaż, schowki i spiżarnie. Biorąc pod uwagę np. to, że wygodny garaż na dwa stanowiska, to ok. 40m2, oszczędności są duże.

Czy projekt wnętrz to dodatkowy koszt? Czy się zwróci?

Na pierwszy rzut oka wydaje się, że projekt wnętrz, to luksus zarezerwowany dla wąskiej grupy zamawiających. Nasze doświadczenie pokazuje jednak na coś zupełnie odmiennego. Projekty wnętrz zamawiają bardzo często inwestorzy mniej majętni (z mniejszymi, mniej nietypowymi nieruchomościami) po to, żeby nie tracić na budowie i prowadzić ją w planowy, spokojny, skalkulowany sposób. Co więcej, to najczęściej tacy inwestorzy decydują się na projekty wnętrz najwcześniej lub łączą je z projektami budowlano – architektonicznymi. Mają świadomość faktu, że dobry i pełny projekt przekłada się później na bezproblemowe, bezbłędne i niewymagające zmiany budowane, a co za tym idzie koszt projektu, zwraca się z nawiązką.

Projekt wnętrza domu- jaki to wydatek?

Koszt projektu wnętrza zależy od:

 • skomplikowania projektu (jeśli projektujemy cały dom wraz z wnętrzem, możemy go niezbyt skomplikować, absolutnie nie tracąc na jakości)
 • zaawansowania robót na budowie (im mniej wykonanych prac, a więc im szybciej zostajemy zaangażowani w projektowanie, tym lepiej)
 • terminu na wykonanie projektu
 • metrażu i specyfiki wnętrz do opracowania (w tym ilości pomieszczeń i miejsc do dokładniejszego opracowania w detalu, jak łazienki i wc)

Cena projektu wnętrz może się więc mocno różnić. Generalnie przyjmujemy jednak, że cena netto za m2 projektu wykonawczego wnętrz (koncepcja plus rysunki techniczne, opis i zestawienia ilościowe) wynosi:

 • 100-200 zł/m2 powierzchnie typowe (rabat przy zamówieniu także projektu architektonicznego)
 • 200-300 zł/m2 detale, np. łazienki i wc (rabat przy zamówieniu także projektu architektonicznego)
 • 70zł/m2 powierzchnie pomocnicze (gratis przy zamówieniu także projektu architektonicznego)
 • nadzór autorski – w cenie
 • zestawienia materiałów obejmują: biały osprzęt sanitarny, płytki i inne okładziny, drzwi wewnętrzne, grzejniki, długości podświetleń, listew przypodłogowych, numery farb, powierzchnie luster, itd.
 • dodatkowo płatna jest szczegółowa aranżacja wyposażenia obejmująca konkretne numery katalogowe mebli i dodatków wyposażenia

Podane ceny są orientacyjne i mogą ulec zmianie. Płatności są zawsze rozbijane na etapy. Np. koncepcja stanowi taki etap i nie zamykamy jej, dopóki, dopóty inwestor jej w pełnie nie zaakceptuje. W normalnym toku projektowania czas potrzebny na wykonanie projektu wnętrz, to od 1 do 3 miesięcy.

Co powinniśmy przygotować, by uzyskać ofertę na projekt?

W przypadku podjęcia decyzji o przystąpieniu do projektu wnętrz wraz z projektem architektoniczno – budowlanym prosimy o kontakt przez kwestionariusz lub telefoniczny. Pocztą zwrotną otrzymają Państwo krótki kwestionariusz, który pomaga nam szybko przygotować ofertę.projekt wnętrza domu cena

W przypadku posiadania już projektu architektury i/lub bycia w trakcie budowy domu prosimy o przesłanie rzutów i przekroju z projektu oraz opisanie nam Państwa oczekiwań. Pomocne mogą być także zdjęcia z budowy.

Ile kosztuje projekt wnętrza domu? Podsumowanie

Projekt wnętrza domu przestał być luksusem, na który stać niewielu. W naszym przekonaniu jest niezbędny i choć paradoksalnie wiąże się z wydatkiem przed wykończeniem domu. Tak w trakcie, a przede wszystkim w końcowym rozrachunku, okazuje się zbawczy i chroni przed niezaplanowanymi wydatkami i kosztownymi błędami.

Zagadnienie dobrze obrazuje anegdota. Na jednym ze spotkań branżowych pewien szwajcarski architekt powiedział: „Widzisz – lepiej wydać x franków na projekt przed budową, niż 2x w jej trakcie lub 4x po jej skończeniu na poprawki, nie wspominając nawet o efekcie końcowym. Problem w tym, że większość osób dowiaduje się o tym już po fakcie”.