Wystrój wnętrz to nie tylko kwestia estetyki, ale także funkcjonalności i komfortu.

Wystrój wnętrz – umeblowanie

Mieszkanie to miejsce, w którym spędzamy dużo czasu, dlatego powinno być dopasowane do naszych potrzeb i upodobań. Projektując wnętrze mieszkania, należy uwzględnić takie czynniki jak: metraż, układ pomieszczeń, oświetlenie, kolorystyka, styl i umeblowanie. Oto kilka porad, jak zaplanować wnętrze mieszkania:

Projekt wnętrz mieszkania, a wystrój wnętrz

 • Metraż: Jeśli dysponujemy niewielką powierzchnią, warto postawić na jasne kolory ścian i podłóg, lustra i szklane elementy, które optycznie powiększą przestrzeń. Możemy także zastosować rozwiązania typu open space, czyli połączyć salon z kuchnią lub sypialnią. W ten sposób uzyskamy więcej miejsca i światła.
 • Układ pomieszczeń: Przy projektowaniu układu pomieszczeń należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej cyrkulacji powietrza i dostępu do naturalnego światła. Ważne jest także, aby stworzyć strefy funkcjonalne, np. strefę wypoczynku, pracy, jedzenia itp. Możemy je wydzielić za pomocą mebli, dywanów, parawanów lub roślin.
 • Oświetlenie: Oświetlenie ma duży wpływ na atmosferę i nastrój w mieszkaniu. Powinniśmy zadbać o to, aby mieć zarówno światło dziennie, jak i sztuczne. Światło dziennie możemy wprowadzić przez duże okna, balkony lub tarasy. Światło sztuczne powinno być dopasowane do charakteru i funkcji każdego pomieszczenia. W salonie możemy zastosować ciepłe i przytulne światło, np. lampy podłogowe lub kinkiety. W kuchni i łazience przyda się jasne i praktyczne światło, np. lampy sufitowe lub punktowe. W sypialni możemy stworzyć romantyczną atmosferę za pomocą świec lub lamp stołowych.
 • Kolorystyka: Kolorystyka wnętrza powinna odzwierciedlać naszą osobowość i gust. Możemy wybrać jeden dominujący kolor lub połączyć kilka kontrastowych lub harmonijnych barw. Pamiętajmy jednak, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie i emocje. Jasne kolory dodają energii i optymizmu, ciemne kolory wprowadzają spokój i elegancję, ciepłe kolory sprzyjają relaksowi i komunikacji, zimne kolory pobudzają kreatywność i koncentrację.
 • Styl: Styl wnętrza to kwestia indywidualna i zależy od naszych upodobań i preferencji. Możemy wybrać jeden z popularnych stylów, np. nowoczesny, klasyczny, skandynawski, industrialny itp., lub stworzyć własną aranżację łącząc różne elementy. Ważne jest jednak, aby zachować spójność i harmonię w całym mieszkaniu.
 • Umeblowanie: Umeblowanie to nie tylko meble, ale także dodatki, tekstylia, dekoracje i rośliny. Powinniśmy dobrać je tak, aby pasowały do stylu i kolorystyki wnętrza, a także do naszych potrzeb i możliwości. Nie należy przesadzać z ilością mebli i dodatków, aby nie stworzyć wrażenia bałaganu i ciasnoty. Zamiast tego warto postawić na jakość i funkcjonalność. Dobrze jest też wybierać meble z naturalnych materiałów, np. drewna, metalu, szkła czy kamienia, które są trwałe i ekologiczne.

Wystrój wnętrz – projekt wnętrz domu

Dom to miejsce, w którym możemy realizować nasze marzenia i fantazje. Projektując wnętrze domu, mamy więcej swobody i możliwości niż w mieszkaniu. Możemy stworzyć przestrzeń dostosowaną do naszego stylu życia i zainteresowań. Oto kilka wskazówek, jak zaplanować wnętrze domu:

 • Metraż: Jeśli dysponujemy dużą powierzchnią, możemy podzielić ją na różne strefy i pomieszczenia, np. salon, jadalnię, kuchnię, sypialnię, gabinet, pokój dziecięcy, łazienkę, garderobę itp. Możemy także wykorzystać poddasze lub piwnicę na dodatkowe funkcje, np. siłownię, saunę, kino domowe itp. Ważne jest jednak, aby zachować proporcje i równowagę między otwartymi a zamkniętymi przestrzeniami.
 • Układ pomieszczeń: Przy projektowaniu układu pomieszczeń należy uwzględnić takie czynniki jak: orientacja względem stron świata, widok z okien, dostęp do ogrodu lub tarasu, komunikacja między pomieszczeniami itp. Powinniśmy zapewnić sobie odpowiednią ilość światła i ciepła w każdym pomieszczeniu. Powinniśmy także stworzyć strefy funkcjonalne, np. strefę dzienną i nocną, strefę prywatną i gościnną itp. Możemy je wydzielić za pomocą ścianek działowych, drzwi przesuwnych lub poziomów.
 • Oświetlenie: Oświetlenie jest bardzo ważne w domu, ponieważ wpływa na nasze samopoczucie i bezpieczeństwo. Powinniśmy zadbać o to, aby mieć zarówno światło dziennie, jak i sztuczne. Światło dziennie możemy wprowadzić przez duże okna, drzwi balkonowe lub dachowe. Światło sztuczne powinno być dopasowane do charakteru i funkcji każdego pomieszczenia. W salonie możemy zastosować ciepłe i przytulne światło, np. żyrandole lub lampy stołowe. W kuchni i jadalni przyda się jasne i praktyczne światło, np. lampy wiszące lub halogeny. W sypialni możemy stworzyć romantyczną atmosferę za pomocą lamp nocnych lub taśm LED.
 • Kolorystyka: Kolorystyka wnętrza domu powinna być spójna i harmonijna w całym budynku. Możemy wybrać jeden dominujący kolor lub połączyć kilka kontrastowych lub komplementarnych barw. Pamiętajmy jednak, że kolory mają wpływ na nasze emocje i nastroje. Jasne kolory dodają energii i optymizmu, ciemne kolory wprowadzają spokój i elegancję, ciepłe kolory sprzyjają relaksowi i komunikacji, zimne kolory pobudzają kreatywność i koncentrację.
 • Styl: Styl wnętrza domu to kwestia indywidualna i zależy od naszych upodobań i preferencji
 • Umeblowanie: Wystrój wnętrz można zbudować poprzez umiejętne umeblowanie przestrzeni. Najpierw należy określić relacje między jadalnią, strefą relaksu, umiejscowić kominek i kanapy, zadać sobie pytanie, czy projekt wnętrz ma akcentować telewizor, czy wystarczy zsuwany ekran projekcyjny. A może w ogóle telewizor nie jest konieczny? Po takim studium można umeblować przestrzeń tymi głównymi elementami, a następnie dopiero dobrać dodatki (w tym także meble uzupełniające).

Wystrój wnętrz określa dobry projekt wnętrz

Zachęcamy do obejrzenia naszego szerokiego portfolio. Tworzymy wnętrza i architekturę od ponad 20 lat. Nasze projekty są dopracowane i odpowiadają Państwa wymogom. Współpracujemy z wieloma firmami, które wyposażają wnętrza zgodnie z wypracowanymi założeniami. Zapraszamy do Bauart Studio!

 

projekt wnętrz domu projekt wnętrz salonu

 

Archiekt wnętrz warszawa – portfolio