Światło jest nieodłącznym elementem każdego wnętrza, które wpływa nie tylko na jego funkcjonalność, ale także na jego estetykę, nastrój i atmosferę. Projektowanie wnętrz z uwzględnieniem jego roli to sztuka, która wymaga wiedzy, umiejętności i kreatywności. W tym poście przedstawimy kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę przy aranżowaniu domowej przestrzeni z wykorzystaniem światła.
jakie płytki na taras

Światło naturalne

Ekspozycja naturalna jest najbardziej pożądanym i zdrowym źródłem oświetlenia wnętrz. Dostarcza nam witaminy D, poprawia samopoczucie i koncentrację, a także podkreśla naturalne kolory i faktury materiałów. Światło naturalne zależy od położenia mieszkania względem stron świata, wielkości i rozmieszczenia okien oraz otoczenia budynku. Przy projektowaniu wnętrz należy więc uwzględniamy te czynniki i dostosowujemy do nich funkcje i kolorystykę pomieszczeń.

Na przykład, jeśli mamy mieszkanie położone od strony wschodniej, możemy liczyć na poranne słońce do południa. W takim przypadku warto żebyśmy umieścili tam sypialnię, jadalnię lub gabinet, gdzie cieszymy się jasnym i energetyzującym naświetleniem naturalnym. Natomiast pomieszczenia po stronie zachodniej będą oświetlone popołudniowym i wieczornym słońcem, które ma cieplejszą barwę i tworzy przytulny klimat. Tutaj sprawdzą się salon, kuchnia lub pokój dziecięcy. Jeśli chodzi o kolorystykę wnętrz, to zaleca się stosować jasne barwy w pomieszczeniach słabo doświetlonych oraz ciemniejsze lub bardziej nasycone barwy w pomieszczeniach dobrze doświetlonych.

Oświetlenie sztuczne

Oświetlenie sztuczne jest niezbędne do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia wnętrz po zmroku lub w miejscach, gdzie światło naturalne nie dociera. Naświetlanie sztuczne ma wiele zalet: można nim dowolnie manipulować, zmieniać jego natężenie, barwę i kierunek, a także tworzyć ciekawe efekty dekoracyjne. Światło sztuczne dzieli się na trzy rodzaje: ogólne, punktowe i akcentujące.

Światło ogólne ma za zadanie rozjaśnić całe pomieszczenie i zapewnić komfort widzenia. Możemy je realizować za pomocą lamp sufitowych, plafonów lub żyrandoli. Światło punktowe służy do oświetlenia konkretnych miejsc lub przedmiotów, takich jak stół, biurko, obraz czy regał. Może być uzyskiwane za pomocą lamp stołowych, podłogowych, kinkietów lub halogenów. Światło akcentujące ma charakter dekoracyjny i podkreśla walory estetyczne wnętrza. Stosujemy je do tworzenia cieni, kontrastów lub nastrojowej atmosfery. Możemy je uzyskać za pomocą lamp LED, taśm świetlnych lub świec.

Przy projektowaniu oświetlenia sztucznego należy pamiętać o kilku zasadach:

  • Dobierać źródła światła odpowiednie do funkcji i stylu pomieszczenia
  • Zróżnicować natężenie i barwę światła w zależności od pory dnia i nastroju
  • Wykorzystywać ściemniacze lub przełączniki wielostopniowe do regulacji światła
  • Unikać nadmiernego oślepiania lub zacieniania wnętrza
  • Harmonizować oświetlenie z kolorystyką i materiałami wnętrza

I co z tym światłem?

Traktujemy światło jako niezwykle ważny element projektu wnętrz, który wpływa na jego funkcjonalność, estetykę i atmosferę. Projektując wnętrze z uwzględnieniem roli światła, należy brać pod uwagę zarówno światło naturalne jak i sztuczne oraz dobierać je odpowiednio do potrzeb i preferencji użytkowników. W ten sposób można stworzyć wnętrze jasne, komfortowe i piękne.