Jeśli planujesz remont lub budowę swojego wymarzonego domu lub mieszkania, z pewnością zastanawiasz się, kogo zatrudnić do zaprojektowania i nadzorowania prac. Czy wystarczy zwykły dekorator wnętrz wnętrz, czy lepiej skorzystać z usługi, jaką świadczy profesjonalny projektant wnętrz? A może warto wybrać architekta wnętrz z uprawnieniami budowlanymi? W tym artykule postaramy się wyjaśnić, czym się różnią te trzy rodzaje specjalistów i jakie korzyści płyną z współpracy z projektantem wnętrz z uprawnieniami budowlanymi.

 

Dekorator wnętrz – kim jest i czym się zajmuje?

 

Dekorator wnętrz to osoba, która zajmuje się tworzeniem koncepcji aranżacji przestrzeni wewnątrz budynków. Dekorator może zaproponować rozwiązania dotyczące kolorystyki, oświetlenia, mebli, dodatków i dekoracji. Nie musi mieć wykształcenia technicznego ani uprawnień budowlanych do projektowania – wielu dekoratorów niesłusznie określa się jako „architekt wnętrz”, gdyż w rzeczywistości są to często osoby tylko po krótkich kursach. Bez uprawnień mogą jedynie asystować przy projektowaniu, jednak nie powinny projektować samodzielnie. Dekorator wnętrz może więc pomóc w stworzeniu estetycznego wnętrza, doborach materiałów wykończeniowych i tkanin oraz wyposażenia ale nie może wprowadzać zmian w konstrukcji budynku ani instalacjach, zmiany w ścianach działowych też powinny być nadzorowane.

 

Projektant wnętrz, architekt wnętrz – kim jest i czym się zajmuje?

 

Projektant wnętrz to osoba, która powinna posiadać wykształcenie techniczne w zakresie architektury lub architektury wnętrz. Architekt wnętrz jest więc projektantem dyplomowanym i może wykonywać projekty wnętrz gdzie zmiany obejmują także modyfikacje ścian działowych i nieistotne zmiany instalacyjne. Architekt wnętrz może więc nie tylko zaprojektować aranżację wnętrza, ale także wprowadzać zmiany w układzie ścian, czy drzwi. Architekt wnętrz zajmuje się projektowaniem aranżacji instalacji elektrycznej i sanitarnej.

 

Projektant wnętrz z uprawnieniami budowlanymi – kim jest i czym się zajmuje?

 

Projektant wnętrz z uprawnieniami budowlanymi to osoba, która ma wykształcenie techniczne w zakresie architektury i posiada uprawnienia budowlane do projektowania architektonicznego bez ograniczeń. Jest więc zarówno architektem wnętrz, jak i architektem budowlanym. Projektant ten może więc wykonywać projekty kompleksowe, obejmujące nie tylko aranżację wnętrza, ale też istotne zmiany funkcjonalne i dba o ich zgodność z przepisami prawa. Projekt może objąć konstrukcję budynku, instalacje, wykończenie i zagospodarowanie terenu. Projektant wnętrz ma możliwość uzyskać wszystkie niezbędne opinie, uzgodnienia i pozwolenia oraz ma dużą wiedzę na temat prac na budowie, gdzie pełni nadzór autorski.

Architekt wnętrz jest również odpowiedzialny za nadzór nad realizacją projektu i za jego zgodność z prawem. Bardzo niewiele pracowni posiada w zespole uprawnionych architektów. Tu możecie Państwo sprawdzić uprawnienia naszego architekta.

 

projektant wnętrz

Projektant wnętrz z uprawnieniami budowlanymi – korzyści

 

Zatrudnienie projektanta wnętrz z uprawnieniami budowlanymi ma wiele zalet. Oto niektóre z nich:

– Możliwość realizacji indywidualnego projektu, dopasowanego do potrzeb i oczekiwań klienta, z uwzględnieniem wszystkich aspektów technicznych i prawnych.

– Oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ nie trzeba zatrudniać kilku specjalistów do wykonania różnych części projektu.

– Pewność, że projekt jest zgodny z obowiązującymi przepisami i normami oraz że spełnia wymagania bezpieczeństwa i funkcjonalności.

– Gwarancja jakości i profesjonalizmu, ponieważ projektant wnętrz z uprawnieniami budowlanymi musi być wpisany na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego i podlega jej kontroli i odpowiedzialności.

– Możliwość skorzystania z usług jednej firmy, która zapewni kompleksową obsługę inwestycji od projektu po wykonanie.

 

Projektant wnętrz warszawa – jak znaleźć?

 

Jeśli szukasz projektanta wnętrz z uprawnieniami budowlanymi w Warszawie, możesz skorzystać z kilku sposobów. Możesz poszukać w internecie, wpisując słowa kluczowe: „projektant wnętrz warszawa, projektanci wnętrz warszawa, architekci wnętrz warszawa, projekt wnętrz warszawa, wykończenie wnętrz”. Możesz także skorzystać z rekomendacji znajomych lub rodziny, którzy korzystali z usług takiego specjalisty, albo sprawdzić oferty firm zajmujących się projektowaniem i wykończeniem wnętrz w Warszawie. Ważne jest aby sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie projektanta wnętrz oraz zapoznać się z jego portfolio i opiniami klientów (dostępne na naszej witrynie i w wizytówce Google). Pamiętaj też, aby porównać ceny i warunki współpracy oraz podpisać umowę na wykonanie usługi.

 

Na zakończenie

 

Projektantci wnętrz z uprawnieniami budowlanymi to osoby, które mogą zaprojektować i nadzorować całą inwestycję budowlaną lub remontową. To specjaliści, który łączą w sobie kompetencje architekta wnętrz, konstruktora i inżyniera instalacji, poza tym zatrudnienie takiego projektanta wnętrz ma wiele korzyści dla klienta, takich jak oszczędność czasu i pieniędzy, indywidualne podejście do projektu, pewność jakości i zgodności z prawem oraz możliwość skorzystania z usług jednej firmy. Jeśli szukasz projektanta wnętrz z uprawnieniami budowlanymi w Warszawie, możesz posłużyć się internetem, rekomendacjami lub ofertami firm. Pamiętaj jednak, aby sprawdzić kwalifikacje i doświadczenie projektanta wnętrz oraz porównać ceny i warunki współpracy. Zapraszamy na współpracy z BAUARTSTUDIO architekt, projektowanie wnętrz Warszawa.