Projektant wnętrz wie, jak ważne jest usytuowanie pomieszczeń względem stron świata przy projektowaniu wnętrz. Warto się nad tym zastanowić, ponieważ ma to duży wpływ na komfort i funkcjonalność naszych domów i mieszkań.

W tym artykule, przygotowanym przez naszego projektanta wnętrz oraz architekta, dowiesz się, jakie są zalety i wady poszczególnych stron świata i jak je wykorzystać w aranżacji wnętrz, pamiętając o umiarze i głównych zasadach projektowania.

Projektant wnętrz: „Strona północna też ma swoje zalety

Pomieszczenia od strony północnej są najchłodniejsze i najmniej nasłonecznione – nie oznacza to jednak, że są nieprzyjazne i ponure. Wystarczy dobrać odpowiednie kolory, materiały i oświetlenie, aby stworzyć przytulną i ciepłą atmosferę. Projektant wnętrz z naszego biura projektowego radzi, aby unikać ciemnych i zimnych barw, takich jak granat, szary czy fiolet, i zastąpić je jasnymi i ciepłymi odcieniami, np. beżem, kremem czy żółcią. Można też dodać akcenty w intensywnych kolorach, np. czerwieni, pomarańczy czy zieleni, aby przełamać monotonność. Ważne jest dobre oświetlenie – zarówno naturalne, jak i sztuczne. Projektant wnętrz Warszawa poleca wybierać duże okna i lekkie firanki lub rolety rzymskie, które nie zasłaniają światła. Do oświetlenia sztucznego warto wybrać żarówki o ciepłej barwie światła i umieścić je w różnych miejscach pomieszczenia – na suficie, na ścianach i na podłodze. Takie rozwiązanie sprawi, że wnętrze będzie jasne i przyjemne, dodatkowo uprzyjemniając mieszkanie. Reasumując – pomieszczenia od północy można ciekawie zaaranżować.

Strona południowa

Pomieszczenia od strony południowej są najcieplejsze i najbardziej nasłonecznione. To idealne miejsce na salon, jadalnię czy sypialnię. W tych pomieszczeniach możemy cieszyć się naturalnym światłem przez cały dzień i podziwiać widok na ogród lub panoramę miasta. Projektant wnętrz architekt z naszej firmy projektowej radzi jednak, aby zachować umiar i nie przesadzać z ilością światła. Zbyt dużo słońca może być niekorzystne dla naszego zdrowia i komfortu – może powodować przegrzanie pomieszczenia, blaknięcie mebli i tkanin oraz odbijanie się światła od lustrzanych lub metalicznych powierzchni. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zasłony lub żaluzje, które pozwolą nam regulować ilość światła w zależności od pory dnia i nastroju. Projektant wnętrz Warszawa radzi też, aby wybierać kolory ścian i mebli w chłodnych tonacjach, np. błękitach, zieleniach czy fiolecie, które będą kontrastować z ciepłem słońca, dając nam orzeźwienie.

Projektant wnętrz – pomieszczenia od wschodu

Pomieszczenia od strony wschodniej mają tę zaletę, że są oświetlone słońcem rano. To idealne miejsce na kuchnię lub łazienkę, gdzie możemy rozpocząć dzień w przyjemnym nastroju. Projektant wnętrz radzi jednak, aby pamiętać, że po południu te pomieszczenia będą już w cieniu i mogą wydawać się zimne i ciemne. Dlatego warto zastosować kolory i materiały, które będą odbijać światło i dodawać ciepła. Proponujemy np. białe lub kremowe ściany, drewniane lub kamienne podłogi i blaty, szklane lub metalowe dodatki. Można też wprowadzić akcenty w ciepłych kolorach, np. pomarańczowym, żółtym czy różowym, które będą podkreślać radość i energię poranka.

Projektant wnętrz o stronie zachodnia

Pomieszczenia od strony zachodniej mają tę zaletę, że są oświetlone słońcem popołudniu i wieczorem, jednocześnie są idealne miejscem na pokój dziecięcy, gabinet czy bibliotekę, gdzie możemy odpoczywać i relaksować się po pracy lub nauce, niemniej projektant wnętrz z naszego biura projektowego radzi, aby uważać na to, że te pomieszczenia mogą być też bardzo gorące i oślepiające w czasie zachodu słońca. Dlatego warto zadbać o odpowiednie zaciemnienie i wentylację. Polecamy np. ciężkie zasłony lub rolety zaciemniające, które będą chronić nas przed nadmiernym światłem i ciepłem. Można też wybrać kolory i materiały, które będą tworzyć przytulny i spokojny klimat. Sprawdzą się tutaj pastelowe lub ziarniste barwy ścian, miękkie tkaniny i dywany, drewniane lub wiklinowe meble i dodatki.

Nasłonecznienie pomieszczeń na stały pobyt ludzi – przepisy

O nasłonecznieniu mówią też konkretne przepisy – np. tutaj, jednakże najlepiej skonsultować swoją wizję z profesjonalistą, do czego serdecznie zachęcamy.

 

projektant wnętrz warszawa

 

Archiekt wnętrz warszawa – portfolio