Projektant wnętrz: „Kominek to nie tylko źródło ciepła, ale także element dekoracyjny, który nadaje wnętrzu charakteru i przytulności. Kominek może być tradycyjny, elektryczny, gazowy lub na bioetanol, a jego wygląd i umiejscowienie zależą od stylu i funkcji pomieszczenia. W tym artykule przedstawimy kilka wskazówek, jak zaprojektować wnętrze z kominkiem, oraz pokażemy przykłady inspirujących realizacji.”

Projektant wnętrz podpowiada: „Jaki kominek do wnętrza?

Wybór kominka do wnętrza zależy od kilku czynników, takich jak:

– rodzaj paliwa: drewno, gaz, prąd lub bioetanol

– rodzaj instalacji: wolnostojący, narożny, ścianowy lub zabudowany

– styl wnętrza: klasyczny, nowoczesny, rustykalny, skandynawski itp.

– wielkość i układ pomieszczenia: salon, sypialnia, kuchnia, jadalnia itp.

– budżet i koszty eksploatacji

Projektant wnętrz o kominku drewnianym (na paliwo stałe)

Kominek drewniany to najbardziej tradycyjny i naturalny sposób na ogrzewanie wnętrza, ale wymaga jednak odpowiedniego przewodu kominowego, wentylacji i magazynu na drewno. Pasuje do wnętrz w stylu klasycznym, rustykalnym lub wiejskim.

Kominek gazowy

Kominek gazowy to alternatywa dla kominka drewnianego, która nie wymaga magazynu na paliwo ani częstego czyszczenia. Zapewnia płomień o stałej wysokości i intensywności, który można regulować pilotem. Pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym, minimalistycznym lub industrialnym.

Projektant wnętrz może zaprojektować kominek elektryczny

Kominek elektryczny to najprostszy i najtańszy sposób na uzyskanie efektu ognia w wnętrzu, ponieważ nie wymaga żadnej instalacji ani przewodu kominowego, wystarczy podłączyć go do gniazdka. Kominek taki imituje płomień za pomocą światła LED lub projekcji 3D. Nadaje się do wnętrz w stylu nowoczesnym, skandynawskim lub glamour.

Projektant wnętrz doradza także kominki na bioetanol

Kominek bioetanolowy to ekologiczny i bezpieczny sposób na ogrzewanie wnętrza – nie wymaga przewodu kominowego ani wentylacji, ponieważ spala biopaliwo pochodzenia roślinnego. Zapewnia natomiast żywy płomień o różnych kształtach i kolorach. Pasuje do wnętrz w stylu nowoczesnym, loftowym lub ekskluzywnym. Jego zaletą jest to, że nawilża pomieszczenia i na prawdę grzeje, a do tego występują wersje zarówno do zabudowy jak i wolnostojące w różnych typach i rozmiarach.

Projektant wnętrz doradza jak zaprojektować wnętrze z kominkiem?

Projektowanie wnętrza z kominkiem wymaga uwzględnienia kilku aspektów, takich jak:

– funkcja kominka: czy ma służyć tylko do ogrzewania czy także do dekoracji

– lokalizacja kominka: czy ma być centralnym punktem wnętrza czy tylko dodatkiem

– aranżacja mebli: czy mają być ustawione wokół kominka czy zwrócone w inną stronę

– stylizacja kominka: czy ma być ozdobiony dodatkami czy pozostawiony w surowej formie

– przepisy prawa: jeśli kominek faktycznie emituje spaliny musi być zgodny z normami – o normie ekoprojekt i innych przeczytasz tutaj.

Jeśli kominek ma pełnić rolę głównego źródła ciepła w pomieszczeniu, należy zadbać o jego odpowiednią moc i wydajność. Jeśli kominek ma być tylko elementem dekoracyjnym, można wybrać mniejszy i tańszy model. Jeśli kominek ma być centralnym punktem wnętrza, należy umieścić go na środkowej ścianie lub w narożniku, tak aby był widoczny z każdego miejsca. Jeśli kominek ma być tylko dodatkiem, można go umieścić na bocznej ścianie lub pod oknem, tak aby nie zabierał przestrzeni. Jeśli meble mają być ustawione wokół kominka, należy zapewnić wystarczającą odległość i komfort termiczny. Jeśli meble mają być zwrócone w inną stronę, można wykorzystać kominek jako tło lub podział przestrzeni. Jeśli kominek ma być ozdobiony dodatkami, można wybrać ramę, obudowę, półkę lub obraz nad kominkiem. Jeśli kominek ma być pozostawiony w surowej formie, można podkreślić jego materiał, kolor lub kształt.

 

projektant wnętrz projekt wnętrz z kominkiem architekt wnętrz projekt wnętrz z kominkiem

 

Archiekt wnętrz warszawa – portfolio